Impregnacja powierzchni

Kamień posiada nadzwyczajną cechę, jaką jest długowieczność, ale jednocześnie podlega procesom starzenia się. Wskutek stale wzrastającego zabrudzenia środowiska powierzchnie kamieni stają się już po krótkim czasie zabrudzone. Przyczną tego procesu jest zawarty w powietrzu dwutlenek węgla, który powoduje powstanie “kwaśnego deszczu“ i po połączeniu sie z rozpuszczanym przez deszcz dwutlenkiem siarki doprowadza na powierzchni kamienia do procesów wietrzenia. Podobnym niszczącym procesom poddawane są inne materiały budowlane, które spełniają takie same funkcje, jak okładziny z kamienia naturalnego. Tłuszcze, oleje a przede wszystkim kwasy mogą zmieniać powierzchnię kamienia i niszczyć jego politurę, przez co kamień z biegiem czasu staje się brzydki. Przy niezabezpieczonych posadzkach i elewacjach kamiennych woda wnika w pory kamienia i odparowuje. Powstałe osady wapnia w połączeniu z brudem i tłuszczem pozostają na kamieniu i powodują tworzenie się plam i szarego nalotu. W zimie istnieje dodatkowo niebezpieczeństwo, że woda wskutek zamarzania może rozsadzać materiał. Dzięki procesom czyszczenia oraz impregnacji POWER CLEAR uzyskuje się na powierzchni kamienia doskonałą ochronę. Impregnacja zapewnia też wspaniały wygląd kamienia na długi czas. W zależności od oczekiwania może być całkowicie niewidzialna, nadawać jedwabisto-matowy połysk, przyciemniać i wysycać kolory kamienia oraz nadawać kamieniowy połysk (efekt mokrego kamienia). Impregnacje są częściowo dyfuzyjne (w 75-80%), tzn., że kamień może oddawać wilgoć od wewnątrz na zewnątrz i może wysychać.

Należy pamiętać, aby przed impregnacją usunąć z przygotowywanej powierzchni wszystkie plamy i zabrudzenia, dokładnie wypłukać i wysuszyć. Jest to warunek prawidłowego wykonania impregnacji i jej długotrwałego działania.

Impregnacja przeciwzabrudzeniowa

SCHMUTZSTOP-IMPREGNIERUNG – produkt numer 7010

Posadzki z kamienia naturalnego i sztucznego oraz płytki bezpieczne łatwo się brudzą. Trudno je wyczyścić, a po zastosowaniu niewłaściwych środków czyszczących stają się śliskie. Ta impregnacja przygotowana na bazie alkoholu wnika w płytki, marmur, granit i inne kamienie łącząc się z nimi trwale. Nie zmienia struktury materiału oraz nie narusza właściwości przeciwpoślizgowych powierzchni. Zabrudzenia zostaną zatrzymane na warstwie impregnującej i będą łatwe do usunięcia.

Zalecamy stosowanie środka do:

Trwałość impregnacji: 3 lata.

Różnica w zachowaniu się wody na powierzchni marmuru zabezpieczonego (strona lewa) i niezabezpieczonego (strona prawa).

Po zastosowaniu impregnacji przeciwzabrudzeniowej płytki i fugi nie wchłaniają wilgoci i brudu.

Zabrudzenie schodów lastrikowych było tak duże, że prawie nie widać różnicy pomiędzy częścią czarną i białą. Po wymyciu i zaimpregnowaniu schody zostaną na długo czyste. Zamierzony efekt różnych kolorów lastrika pozostaje widoczny.

Schmutzstopimpregnierung nadaje się znakomicie do impregnacji marmuru.

Schody i ciągi piesze, łazienki, posadzki na basenach i inne tego typu miejsca powinny mieć określone właściwości antypoślizgowe. Zastosowane w tych miejscach impregnacje nie mogą zmieniać tych właściwości. Taką impregnacją jest nasza Schmutzstopimpregnierung. Więcej o antypoślizgu na następnej podstronie.

Impregnacja do granitu

GRANIT-IMPREGNIERUNG – produkt numer 7020

Ta impregnacja na bazie alkoholu może być stosowana na powierzchniach, gdzie występuje bezpośredni kontakt z żywnością. Impregnacja do granitu stanowi doskonałe zabezpieczenie, umożliwiające łatwą pielegnację i usuwanie plam z kamieni naturalnych, nieglazurowanej ceramiki, betonu, podłóg i ścian w kuchni i łazience, płyt kuchennych, parapetów itd. Impregnacja wnika w powierzchnię, nie klei się, jest odporna na promienie ultrafioletowe. Może być dostarczana w wersji podkreślającej naturalne zabarwienie kamienia (efekt wysycenia koloru).

Po wykonanej prawidłowo impregnacji powierzchnia kamienia jest skutecznie chroniona przed

Skuteczność ochrony przed olejem pozostaje:

Impregnacja jest także skuteczna przeciw lekkim kwasom (kwasy owocowe, cola, czerwone wino, czerwone buraki itd), jeżeli płyny te zostaną usunięte w krótkim czasie.

Trwałość impregnacji: 5-10 lat.

Granitimpregnierung można stosować do impregnacji kamienia surowego i polerowanego. Ochrona jest gwarantowana na wiele lat.

Zachowanie się wody na zaimpregnowanym surowym drewnie. Drewno wygląda naturalnie, jak bez impregnacji. Tam, gdzie nie ma impregnacji (strona lewa), woda natychmiast moczy drewno.

Zachowanie się wody na zaimpregnowanym granicie.

Reprezentacyjne granitowe schody będą zawsze eleganckie.

Impregnacja do granitu występuje również w wersji przyciemniającej, podkreślającej kolorystykę kamienia (lewa strona).

Top impregnacja

TOP-IMPREGNIERUNG – produkt numer 7030

Top impregnacja jest odporną na chodzenie ochroną posadzek kamiennych i innych, także nasiąkliwych powierzchni (niepolerowanych). Zapewnia na wiele lat matowo-jedwabisty połysk z efektem “mokrego kamienia” (może być matowy lub z połyskiem). Nadaje się do “odświeżania” powierzchni kamieni naturalnych i sztucznych, dachówek, cegieł, betonu, metali i powierzchni lakierowanych oraz malowanych proszkowo.

Ochrona ta:

Skuteczność ochrony przed olejem pozostaje:

Trwałość impregnacji: 3-5 lat.

Nawet na powierzchniach typowo elewacyjnych lub dachowych impregnacja poprawia hydrofobowe właściwości powierzchni. Woda nie wnika w pory materiału.

Topimpregnacja wysyca kolor. Na zdjęciu widać wyraźne przyciemnienie koloru dachówki.

Nawet jasny zszarzały kamień może odzyskać swój koloryt. Efekt: kamień wygląda jakby był mokry.

Zaletą Topimpregnacji jest zdolność odświeżania powierzchni. Nawet cegła z trwałymi plamami (różne wysolenia) może wyglądać jak nowa.

Wysycenie koloru marmuru. Kamień wygląda jak mokry. Ta właściwość występuje na różnych powierzchniach: kamieniach naturalnych i sztucznych, tworzywach sztucznych, metalach.

Topimpregnacja wysyca kolor i nabłyszcza powierzchnię kamienia. Jeżeli ten połysk (prawa strona, góra) jest niepotrzebny, bezpośrednio po nałożeniu Topimpregnacji należy przetrzeć powierzchnię Schmutzstopimpregnacją. Połysk znika, wysycenie pozostaje (dół kamienia).

Impregnacja olejowa-kwasowa

OEL und SAEURE–IMPREGNIERUNG – produkt numer 7060

Długo działająca ochrona wodna, tłuszczowa i kwasowa:

Preferowane obszary zastosowania dla impregnacji olejowo–kwasowej:

Trwałość impregnacji: do 12 lat.

Impregnacja olejowo-kwasowa chroni powierzchnię przed wodą, olejami i kwasami.

Impregnacja chroni fugi przed wnikaniem szkodliwych czynników.

Ta impregnacja nadaje powierzchniom matowo-jedwabisty połysk.