Usuwanie graffiti i ochrona przed graffiti

Podstawowa definicja zjawiska graffiti brzmi: graffiti to sztuka ulicy. Dla nas nie jest istotne, czy graffiti jest pełnowartościową sztuką czy zwykłą bazgraniną i objawem wandalizmu. Decydujące znaczenie ma aspekt formalno-prawny. Czy właściciel budynku, ściany, muru, wagonu kolejowego zamawiał wykonanie graffiti? Czy wyrażał na nie zgodę? Nawet zdecydowani wielbiciele graffiti zgodzą się, że typowe bazgroły i napisy w stylu „kocham Jolkę” lub wulgaryzmy i obsceniczne rysunki wymalowane na ścianach nie upiększają naszych ulic i z pewnością nie są sztuką. W większości przypadków są oceniane negatywnie i te cechy są przenoszone na sąsiadujące z takim otoczeniem miejsca. Potwierdzą to właściciele sklepów, restauracji, domów, tuneli i innych miejsc, gdzie pojawiają się zanieczyszczenia. Wątpimy, aby jakakolwiek wspólnota mieszkaniowa, która odnowiła elewację swojego budynku, ucieszyła się z zasmarowanej, świeżo odnowionej ściany.

Wieloletnie doświadczenia miast, gdzie graffiti pojawiło się wcześniej, pozwalają stwierdzić, że:

usuwanie grafitti grafitti

POWER CLEAR to system usuwania graffiti, zabezpieczania wszystkich powierzchni przed graffiti i naklejaniem plakatów (antiposter, antyplakat).

grafitti ochrona usuwanie grafitti

Ukochane miejsca graficiarzy. Ale czy podróżni i kolejarze też się tym zachwycają? POWER CLEAR oferuje skuteczny system przeciwdziałania temu zjawisku.

grafitti grafitti

Kto wydał własne pieniądze na odnowienie lub wykonanie elewacji nie będzie tym zachwycony. Warto więc rozważyć możliwość wykonania skutecznej ochrony przed niszczeniem naszych ścian przez wandali. POWER CLEAR jest skuteczny na wszystkich powierzchniach, nawet mocno porowatych.

grafitti środki do usuwania grafitti

Czy tak ozdobione miejsca zyskują na atrakcyjności. Chyba że jest to bank dla graficiarzy?

grafitti grafitti

Dzięki zabezpieczeniu POWER CLEAR wagon kolejki miejskiej był skutecznie czyszczony z graffiti. Na zdjęciu widać jak strumień wody odsłania reklamę sponsora wagonu.

grafitti grafitti

Proszę znaleźć szczegóły różniące te dwa obrazki. Odpowiedź jest prosta: zdjęcie prawe pokazuje wejście do BANKU, a zdjęcie lewe do... no właśnie, do czego? Bo chyba w XXI wieku banki nie powinny tak wyglądać?

Technologia POWER CLEAR zapewnia usunięcie wszystkich niechcianych zanieczyszczeń graffiti z każdej powierzchni (nawet wymalowanych dawno temu) oraz ochronę elewacji budynków i murów przed:

 

Usuwanie graffiti

Zabrudzenia typu graffiti można zlikwidować nawet z bardzo porowatych powierzchni. Przed przystąpieniem do usuwania graffiti należy koniecznie sprawdzić powierzchnie pod kątem nasiąkliwości. Jeżeli podłoże jest nasiąkliwe (piaskowiec, cegły, beton itp.) należy je koniecznie nasączyć dużą ilością wody, by nie dopuszczać do wnikania rozpuszczonej farby w podłoże. Namoczyć trzeba również powierzchnię podłoża znajdującą się poniżej miejsca zabrudzonego.

Do usuwania graffiti z tak przygotowanej powierzchni stosuje się następujące preparaty POWER CLEAR , odpowiednie do rodzaju farby graffiti oraz podłoża.

grafitti czyszczenie elewacji

Preparaty POWER CLEAR do usuwania graffiti mają szerokie zastosowanie, w tym również do usuwania plam i zanieczyszczeń po różnego rodzaju tynkach, farbach i preparatach na różnych powierzchniach. Na zdjęciu: mycie klinkieru z plam po tynkowaniu sąsiedniej ściany budynku Sądu i Prokuratury w Gdańsku.

szkolenie grafitti czyszczenie grafitti

Szkolenie licencjobiorców POWER CLEAR z usuwania graffiti w bazie SKM PKP w Trójmieście prowadził osobiście twórca systemu POWER CLEAR pan Harald Baumgartner z Austri. Jak widać na zdjęciach mieliśmy szerokie pole do popisu. Graffiti starczyło dla każdego.

grafitti usuwanie grafitti z cegieł

Szkolenie w Bydgoszczy. Skuteczność usunięcia: bez uwag!/p>

grafitti szkolenie szkolenie z usuwania grafitti

Szkolenie w Elblągu na elewacji z płyt marmurowych. Graffiti wykonane różnymi farbami, ale efekt usuwania ten sam: wszędzie pozostała czysta i odświeżona płytka marmuru (np. po prawej stronie litery V).

Verdeunner zu graffiti
produkt nr 6005
specjalny rozpuszczalnik do usuwania graffiti, wstępnego zmiękczania i rozcieńczania preparatów PC.
PC 1
produkt nr 6001
Do powierzchni wewnętrznych.
Mieszanina ostrych kwasów i soli przygotowana na bazie wody. Preparat stosowany do twardych, nie porowatych powierzchni, również ścian wewnątrz na tynkach, tapetach i gładkim murze. Nie rozpuszcza lakierów. Po zastosowaniu PC 1 pomieszczenie musi być przewietrzane jedynie przez około 10 minut.
PC 2
produkt nr 6002
Do powierzchni gładkich
Mieszanina kwasów i soli na bazie wody z dodatkiem emulgatorów. Preparat stosowany do powierzchni zarówno porowatych jak i gładkich. Długi okres działania. W przypadku betonu lub metalu można pracować obrabiając duże powierzchnie.

produkt nr 6003
Do powierzchni porowatych
Mieszanina składająca się z kwasu glutarowego, soli, acetatu, roztworu na bazie alkoholu i mieszaninie wody. Preparat jest gęstym płynem (nie spływa) i wymaga dłuższego czasu działania. Przed naniesieniem PC 3 moczy się wodą porowatą powierzchnię, po to by zużyć mniej środka i nie dopuścić do wnikania graffiti głębiej w podkład. Jeżeli po pierwszej obróbce widoczne są jeszcze resztki zabrudzenia, powtarza się tak długo aż będą one zupełnie niewidoczne. Preparat może być stosowany wewnątrz pomieszczeń, ale tylko tam, gdzie jest możliwe dobre przewietrzanie pomieszczenia (przez kilka godzin).
PC 4
produkt nr 6004
Do usuwania resztek (cieni)
Mieszanina alkaliczna składająca się z wodorotlenku i rozpuszczalników i emulgatorów. Preparat jest także stosowany do usuwania pozostałości graffiti w głębszych warstwach. Stosowany również do tworzyw sztucznych. Nadaje się doskonale do usuwania resztek farby z siedzeń z tworzywa sztucznego na stacjach kolejek miejskich, metra, stadionach itp.

Przy bardzo silnie porowatym podłożu resztki farby można również usunąć za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem i naszych specjalnych środków PC do czyszczenia.

grafitti grafitti grafitti

Na graffiti nakłada się wcześniej dobrany preparat POWER CLEAR i pozostawia na jakiś czas, aby preparat przereagował z farbą na wodorozpuszczalny produkt. Z głębokich porów (w tym przypadku piaskowca) preparat „wyrywany” jest przez wodę pod ciśnieniem. W razie konieczności czynności te należy powtarzać, aż do uzyskania 100 % efektu. Jeżeli duże ciśnienie może uszkodzić powierzchnię to można zastosować przegrzaną parę wodną pod znacznie mniejszym ciśnieniem.

grafitti cegły po umyciu

Graffiti malowane na zabezpieczoną naszą technologią POWER CLEAR powierzchnię nie utrzymuje się, lecz spływa. Ma to taką zaletę, że ambitny graficiarz nie może wykonać swojej pracy w zamierzonym kształcie i rezygnuje z malowania na zabezpieczonej elewacji. Usunięcie graffiti z powierzchni zabezpieczonej jest znacznie łatwiejsze, co oznacza również znacznie tańsze. Wniosek: warto stosować technologię POWER CLEAR !

ławka grafitti

Usuwanie graffiti powinno być przeprowadzone tak, aby nie niszczyć powierzchni podkładu. Jak widać można.

roleta usuwanie grafitti

Szkolenie w Gdańsku: usuwanie graffiti z rolety malowanej proszkowo, bez warstwy zabezpieczającej. Efekt: graffiti usunięte, podkład nie zniszczony.

nakladanie usuwanie po pc3

Na graffiti nakładane są preparaty POWER CLEAR , a po chwili ściana spłukana jest wodą pod ciśnieniem. Dzięki dużemu rozcieńczeniu preparaty ulegają biodegradacji, trawa nie została zniszczona.

grafitti na słupie po usunięciu grafitti

Usuwanie graffiti z powierzchni zabezpieczonej preparatem Beschichtung Antifouling jest skuteczne i znacznie tańsze.

grafitti w sopocie ściana po oczyszczeniu

Przy dużej powierzchni graffiti nie opłacało się inwestorowi (Szpital Balneologiczny w Sopocie) usuwać graffiti i zostawić elewację bez zabezpieczenia. Graffiti usunięto w stopniu pozwalającym na pomalowanie ściany dobrą farbą elewacyjną, a następnie wykonano warstwę zabezpieczającą Beschichtung Antifouling. To najkorzystniejsze rozwiązanie.

grafitti grafitti

Skuteczność usuwania graffiti z powierzchni zabezpieczonej.

Ochrona przed graffiti

W zależności od życzenia klienta dysponujemy różnymi możliwościami zabezpieczania powierzchni przed graffiti, spełniającymi różne kryteria.

Graffitischutz Opferschicht - Ochrona czasowa (tracona)

Zaletą tej powłoki z polisacharydów jest to, że w każdej chwili może być usunięta z elewacji, umożliwiając zmianę jej koloru i ponownie naniesiona. Nie stosuje się jej do białych elewacji, ponieważ mimo, że jest bezbarwna po dłuższym czasie używania staje się lekko żółtawa. Usuwanie graffiti odbywa się przy pomocy gorącej wody pod ciśnieniem - zanieczyszczenia spływają razem z warstwą ochronną. W miejscu usunięcia graffiti konieczne jest ponowne położenie powłoki.


Graffitischutz Permanent - Easy to clean - Ochrona stała - produkt nr 6007

Niezwykle skuteczny preparat do ochrony powierzchni elewacji przed zabrudzeniami graffiti. Stosowany głównie na powierzchnie mineralne takie jak beton, tynk, cegła klinkierowa i pozostałe, elewacje malowane, kamień naturalny i sztuczny. Doskonale nadaje się również do ochrony elewacji przed wilgocią i destrukcyjnymi czynnikami pogodowymi. Ułatwia usuwanie plakatów (ochrona antyplakat-antiposter). Nie zmienia odcienia kolorystycznego elewacji. Warstwa ochronna wnika głęboko, jest szczelna, ale w 100% dyfuzyjna. Powłoka antygraffiti zachowuje swoją trwałość nawet po wielokrotnym usuwaniu graffiti. Preparat na bazie siloksanowej mikroemulsji jest koncentratem wolnym od rozpuszczalników (nieszkodliwy dla środowiska), do rozcieńczania z wodą.

Z uwagi na znakomite właściwości tego preparatu do stałej ochrony przed graffiti obecnie wykonujemy tylko tego rodzaju zabezpieczenia. Świadectwa sprawdzające BAM w Berlinie, EMPA w Dusseldorfie i Zurichu, DL Laboratoria w Nowym Jorku potwierdzają skuteczność działania warstwy ochraniającej POWER CLEAR GRAFFITISCHUTZ PERMANENT.

elewacje elewacje

Każda powierzchnia elewacyjna (cegła zwykła, wapienna, kamień, tynk, płytki klinkier itp.) może być zabezpieczona POWER CLEAR .

Na obu przykładach widać wyraźnie, że część prawa (zabezpieczona preparatem Graffitischutz Permanent/Easy to clean) nie przyjmuje farby tak, jak część lewa, niezabezpieczona.

grafitti pkp grafitti

Na powierzchniach zabezpieczonych preparatami POWER CLEAR graffiti nie utrzymuje się i spływa. To efekt bardzo dużego wygładzenia powierzchni.

Preparaty antygraffiti mają bardzo dobre właściwości hydrofobowe (chronią przed wnikaniem wody, pozwalają dyfundować parze wodnej od wewnątrz na zewnątrz przeszkody budowlanej z naniesioną warstwą ochronną – popularne określenie tego zjawiska to „oddychanie ściany”).

grafitti

Folie reklamowe można zabezpieczyć przed graffiti tak samo jak każdą inną powierzchnię. Usuwanie graffiti nie niszczy podkładu.

Do ochrony powierzchni przed graffiti używane są również twarde powłoki POWER CLEAR :

Ich właściwości opisane są na następnej podstronie TWARDE POWŁOKI OCHRONNE.