Czym jest powłoka hydrofobowa?
Jednym ze sposobów ochrony gładkich powierzchni jest aplikacja powłoki hydrofobowej. Powłoka hydrofobowa, jak sama nazwa wskazuje, jest warstwą, która zabezpiecza różnego rodzaju materiały przed wilgocią i wchłanianiem wody. Wraz z ochroną hydrofobową stanowi też barierę dla innych zanieczyszczeń, a niekiedy nawet dodatkowo zabezpiecza powierzchnię przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi. W jaki sposób działa powłoka hydrofobowa i gdzie można ją zastosować? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Jak działa powłoka hydrofobowa?
Działanie powłoki hydrofobowej polega na odpychaniu cząsteczek wody. Po aplikacji nanopowłoki na powierzchni materiału powstaje nieprzepuszczalna dla wody warstwa, która pełni funkcję impregnatu. Powłoka hydrofobowa odpowiada za wytworzenie tzw. efektu samoczyszczenia. W wyniku jej działania krople nie wnikają w pory materiału, tylko kumulują się na jego powierzchni, a następnie samoczynnie spływają po gładkim podłożu. Dzięki temu brud nie przylega do powierzchni, a wszelkie zanieczyszczenia spływają wraz z wodą.
Powłoki hydrofobowe aplikuje się na wiele różnych materiałów. W ten sposób zabezpieczać można np. posadzki w domach, biurach, magazynach i zakładach przemysłowych. Mogą to być podłogi z płytek, kamieni naturalnych i sztucznych, betonu czy też okładzin drewnopodobnych. Ponadto ochrona hydrofobowa jest też skuteczna w przypadku metali, tworzyw sztucznych, szkła oraz drewna. Produkty takie jak np. Beschichtung Hydrofobie można też stosować do zabezpieczania garnków do gotowania, patelni, blach piekarskich, płyt ceramicznych, czy szyb samochodowych.
Jakie zalety gwarantuje ochrona hydrofobowa?
Aplikacja powłoki hydrofobowej to sposób na przedłużenie żywotności materiałów. Dzięki jej zastosowaniu powierzchnie łatwiej utrzymać w czystości. Szczelna warstwa ochronna stanowi barierę dla zabrudzeń, ale i także zabezpiecza powierzchnie przed ścieraniem, zarysowaniami oraz działaniem substancji chemicznych. Przy czym jednocześnie nie ogranicza przepuszczalności powietrza, gdyż jest w 100% paroprzepuszczalna. Jej aplikacja nie wpływa też na właściwości antypoślizgowe ani nie zmienia wyglądu podłoża.